اشتباهات رایج هنگام رنگ کردن کابینت آشئزخانه اشتباهات رایج هنگام رنگ کردن کابینت آشئزخانه

۱۴ اشتباهی که ممکن است هنگام رنگ کردن کابینت مرتکب شوید!

به احتمال زیاد مدل های مختلفی از کابینت های آشپزخانه رنگ شده را در اینستاگرام یا پینترست مشاهده کرده اید و همین موضوع باعث شده تا به فکر بازسازی ظاهری در آشپزخانه خود افتاده اید. با این حال، بسیاری از افراد نمی توانند آن طرح و رنگ مدنظر خود را پیاده کنند، زیرا تعداد زیادی از اشتباهات هنگام رنگ کردن کابینت آشپزخانه وجود دارد که باید قبل از شروع به کار، در نظر بگیرید. از تمیز کردن چوب کابینت به طور کامل تا سنباده زدن سطوح. به عبارتی بهتر باید فضا را برای اینکه هنگام رنگ کردن کابینت آشپزخانه تمیز در بیاد، آماده کنید. در نهایت زمانی که رنگ کردن کابینت ها به پایان رسید، باید حداقل چند روز به آنها فرصت دهید تا خشک شوند. معمولا افراد پس از خرید لوازم دکوری، آن را در کابینت قرار می دهند. از همین رو بهتر است رنگ کردن آن به خوبی انجام شود.

برای انتخاب رنگ جهت هنگام رنگ کردن کابینت، رنگ سفید محبوبیت بیشتری دارد. اگرچه رنگ سفید می تواند حس تمیزی را در آشپزخانه ایجاد کند، اما استفاده از رنگ های دیگر هم می توانند زیبایی را به آشپزخانه شما بیاورد. درنظر داشته باشید که ضرورتری ندارد که کابینت های بالا و پایین رنگ بندی هماهنگی داشته باشند. شما می توانید از رنگ های متنوع بر اساس نظر و سلیقه خود استفاده کنید. با توجه به توضیحاتی که داده شد، در ادامه ۱۵ اشتباه رنگ کردن کابینت آشپزخانه را مورد بررسی قرار می دهیم. پس از آشنایی با این موارد، بهتر است از انجام آن ها صرف نظر کنید.

رنگ کردن کابینت با 3 روش

۱۴ اشتباه رایج برای رنگ کردن کابینت و نحوه اجتناب از آن

اشتباه ۱: فقط از رنگ برای پوشش خرابی ها استفاده می کنید

کابینت های رنگ شده زیبایی خاصی دارند اما ممکن است کاملا صاف و یکدست نباشند. اگر کابینت ها دارای دانه ها و شیارهای باز قابل مشاهده باشند، ممکن است پس از رنگ کردن کابینت جلوه خوبی نداشته باشند. حتی کابینت های چوبی لکه دار نیز پس از خشک شدن رنگ، ممکن است لکه ها از بین نرود. در این شرایط راه حل استفاده از بتونه است. شما می توانید پیش از رنگ کردن کابینت آشپزخانه، شیارها، لکه ها و یا قسمت هایی خراب کابینت را با بتونه پر کنید. شاید این کار کمی زمان بر و چالش بر انگیز باشد، اما در نهایت باعث زیباتر شدن کابینت ها می شود.

اشتباه ۲: زمان کافی را اختصاص نمی دهید

برای بهتر شدن رنگ کردن کابینت آشپزخانه، لازم است زمان بیشتری را صرف اجرای آن کنید. به عقیده بسیاری از طراحان داخلی، رنگ کردن کابینت آشپزخانه، مختص به یک روز و شب نیست. اغلب مردم فمر می کنند که این کار در تعطیلات آخر هفته قابل اجراست. اما زمانی که زیرساخت های اولیه برای طراحی را آماده کرده باشید، حداقل زمان لازم برای اجرا، بین ۴ تا ۷ روز است. از همین رو بهتر است با صرف زمان کافی، رنگ کردن کابینت زیباتری داشته باشید.

رنگ کردن کابینت ام دی اف

اشتباه ۳: قسمت هایی که به رنگ نیاز ندارد را نمی پوشانید

برای قسمت هایی که نمی خواهید رنگ کنید، مانند میز یا داخل کابینت ها (اگر نمی‌خواهید داخل کابینت‌تان رنگ‌آمیزی شود)، بهتر است از نوار نقاشی یا پارچه های مخصوص استفاده کنید. کاربرد این تجهیزات این است که بخش های موردنظر را به خوبی می پوشانند و فقط بخش های مدنظر شما را رنگ می کنند. اگر به این وسایل دسترسی ندارید، راه ساده تری هم وجود دارد. شما می توانید از روزنامه برای محافظت از داخل کابینت استفاده کنید.

اشتباه ۴: از ابزار مناسب استفاده نمی کنید

اگر نقاش حرفه ای هستید، می توانید از یک رنگپاش بدون هوا برای رنگ کردن کابینت آشپزخانه استفاده کنید. این بهترین گزینه برای کابینت‌ها است زیرا می‌توانید پوششی زیبا و یکنواخت داشته باشید. همچنین می توانید از یک برس زاویه دار برای رنگ کردن گوشه ها و شکاف های داخلی کابینت و از یک غلتک برای سطوح صاف استفاده کنید. همچنین بهتر است یک غلتک رنگ مناسبی را انتخاب کنید تا طرح نهایی شما زیباتر شود. استفاده از غلتک های میکروفیبری بهترین انتخاب برای کابینت ها است.

اشتباه ۵: قبل از شروع، سطح را تمیز نمی کنید

مهم نیست که آشپزخانه‌تان چقدر تمیز است، باید قبل از شروع، همه چیز را با چربی‌گیر پاک کنید. در غیر این صورت، هنگامی که یک لایه رنگ را به درب کابینت اضافه کنید، رنگ نمی چسبد. استفاده از یک پاک کننده سطوح حرفه ای و با قابلیت بالا می تواند به راحتی تمام چربی های موجود روی کابینت را پاک کند.

الزامات رنگ کردن کابینت

اشتباه ۶: کشوها و درها را در جای خود نگه می دارید

این اولین قدم و مهمترین اقدام است: تمام درها را بردارید، کشوها را بیرون بکشید و دستگیره ها و لولاهای را جدا کنید. برخی از افراد سعی می کنند با رنگ کردن همه چیز، از جمله لولا و دستگیره، در حالی که هنوز در جای خود هستند در زمان صرفه جویی کنند، اما درنظر داشته باشید که این یک راه حل طولانی مدت نیست.

رنگ کردن کابینت و دستگیره ها می تواند در مدت کمتر از یک ماه، باعث فرسودگی نواحی رنگ شده شود. با این حال اگر دستگیره و لولا ها را رنگ کردید، لازم است پس از آن بلافاصله از سمباده استفاده کنید تا اثر رنگ ها کمتر شود. با انجام این کار از تشدید خرابی و فرسودگی جلوگیری می کنید.

اشتباه ۷: موقعیت کشوها، درها و لولاها را برچسب نمی زنید

معمولا لوله ها و کشوها به گونه ای طراحی می شوند که هرکدام مختص به جای اصلی خود است. به عبارتی بهتر نمی توانید لولا ها یا کشوها را با هم جابه جا کنید. از همین رو بهتر است از نوار چسب های مخصوص برای شماره دار کردن کشو و لولا استفاده کنید تا به شما یادآوری کند که هر قطعه باید در کجا قرار بگیرد.  یک تکه نوار چسب که به پشت هر قطعه چسبانده شده، به خوبی عمل می کند. شما باید مکان دقیق آن را روی این نوار چسب بنویسید (مثلا “بالای سینک، سمت چپ”) تا بعداً آن را در جای اصلی خود قرار دهید. همچنین می توانید پیچ ها و لولاها را برای نگهداری در یک شیشه قرار دهید تا از گم شدن آن جلوگیری شود.

اشتباه ۸: کابینت ها را سمباده نمی زنید

حتی اگر کابینت‌های چوبی در شرایط ایده‌آل هستند، باید به آن ها سمباده بزنید تا رنگ به خوبی بچسبد. همچنین توصیه می شود که آنها را به آرامی با کاغذ سنباده ۱۲۰ یا یک اسفنج سنباده بزنید. اما اگر درهای کابینت از چوب مهندسی شده یا ام‌دی‌اف (تخته فیبر با چگالی متوسط) ساخته شده‌اند، فقط لازم است به اندازه‌ای کم سنباده بزنید تا سطح را برای بتونه کاری ناهموار کنید.

راهنمای رنگ کردن کابینت

اشتباه ۹: هنگام رنگ آمیزی گرد و غبار روی کابینت های خود باقی گذاشتید

قبل از اینکه به فکر فرو بردن قلم مو در رنگ باشید، هر گونه زباله، کثیفی و گرد و غبار را جاروبرقی بکشید. فقط چند تکه گرد و غبار می تواند ظاهر رنگ کردن کابینت را خراب کند. رنگ کردن کابینت با وجود گرد و غبار باعث می شود که رنگی شن دار داشته باشید و به نظر می رسد که روی شن نقاشی کرده اید. برای رفع این مشکل، باید آن را سمباده بزنید و دوباره رنگ کنید.

اشتباه ۱۰: قبل از رنگ آمیزی، کابینت ها را جدا نمی کنید

اگر کابینت های خود را قبل از رنگ آمیزی نگه ندارید، در خطر از دست دادن لبه ها و گوشه های آن هستید. در صورت امکان بهتر است کابینت ها را پایین بیاورید. با این حال اگر اتصال کابینت ها دائمی است، می توانید از یک پایه برای نگه داشتن آن استفاده کنید. درها را روی پایه قرار دهید تا بتوانید راحت تر با قلم مو در اطراف لبه های پایین مانور دهید. نتیجه آن رنگ کردن کابینت آشپزخانه با ظاهری زیباتر خواهد بود.

اشتباه ۱۱: پرایمر رنگ را نادیده گرفتید

ممکن است گره‌هایی هفته‌ها یا ماه‌ها پس از رنگ‌آمیزی روی کابینت‌ها ظاهر شوند. بهترین راه برای جلوگیری از این امر استفاده از پرایمر است .پرایم کاری به چسبیدن رنگ به سطوح کمک می‌کند و اگر در حال رنگ‌آمیزی کابینت هستید، مرحله‌ای حیاتی به شمار می رود. پرایمر رنگ چند سطحی که به سرعت خشک می شود را در نظر بگیرید که می تواند به پنهان کردن هرگونه نقص و حتی مسدود کردن لکه ها کمک کند.

بهترین روش برای رنگ کردن کابینت

اشتباه ۱۲: سطح کابینت خود را به ترتیب درست رنگ نکردید

ابتدا داخل کابینت های خود را رنگ کنید و سپس درها را ببندید. درها معمولاً به زمان زیادی نیاز دارند، زیرا باید هر دو طرف را رنگ کنید و بگذارید بین لایه ها کاملاً خشک شوند. می توانید از قسمت پشتی درهای کابینت شروع کنید. یک لایه رنگ بمالید، ۲۴ ساعت صبر کنید و سپس به لایه دوم رنگ خود بروید. پس از ۲۴ ساعت، درها را برگردانید و اولین لایه را در قسمت جلویی خود رنگ کنید. ۲۴ ساعت قبل از رنگ کردن کابینت برای لایه دوم صبر کنید. با اجرای این روش نه تنها رنگ ها به خوبی خشک می شوند، بلکه ماندگاری آن ها نیز بیشتر خواهد شد.

اشتباه ۱۳: رنگ را اشتباه انتخاب کردید

هیچ رنگ درست یا غلطی برای آشپزخانه شما وجود ندارد و این موضوع کاملا به نظر شخصی شما مرتبط است. اما برای کابینت ها، مهم است که بار اول آن را درست انجام دهید. این پروژه یعنی رنگ کردن کابینت آشپزخانه آسان است، اما کاری نیست که بخواهید به این زودی ها دوباره انجام دهید، از همین رو باید رنگ مناسبی را برای آن انتخاب کنید. بهترین رنگ، رنگی است که با دکوراسیون آشپزخانه همخوانی داشته باشد. اگر فضای آشپزخانه شما روشن است، می توانید از رنگ روشن برای کابینت استفاده کنید. همچنین رنگ های طرح چوب، رنگ قهوه ای و کرم نیز از محبوب ترین رنگ ها برای کابینت ها به شمار می رود.

اشتباه ۱۴: کابینت ها را خیلی سریع در جای خود قرار می دهید

شاید خسته کننده باشد که چندین روز برای خشک شدن رنگ کابینت و استفاده مجدد از آن صبر کنید. در حالی که بسیاری از ظروف دکوری باید در آن ها قرار بگیرد. اما اگر به طور تصادفی رنگ را لکه کردید، باید در را سمباده بزنید و دوباره آن را رنگ کنید. رنگ‌آمیزی کابینت‌ها می‌تواند خسته‌کننده باشد، اما اگر وقت خود را صرف انجام آن به روش صحیح کنید، از نتایج به دست آمده بسیار خوشحال خواهید شد.

اصول رنگ کردن کابینت

جمع بندی

در این مطلب به بررسی ۱۴ اشتباه رایج رنگ کردن کابینت که افراد مرتکب می شوند پرداخیتم. همچنین در توضیحات مطرح شده، راه حل مناسب برای رفع آن را نیز مورد بررسی قرار دادیم. از این رو شما می توانید با اجرای این روش ها، در کوتاه ترین زمان ممکن، طراحی های جذابی را برای کابینت خود داشته باشید. درنظر داشته باشید که برای زیباتر شدن طراحی کابینت، بهتر است از ظروف دکوری زیبا استفاده کنید. برای خرید بهترین و جدیدترین مدل های ظروف دکوری، می توانید به فروشگاه لوازم دکوری دی دکور مراجعه کنید. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرارگرفته باشد.

  1. دستگیره های کابینت رو قبل از رنگ آمیزی جدا کنین
    بهترین روش برای اینکه رنگی نشن همینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *