طراحی آشپزخانه در سال 2022 طراحی آشپزخانه در سال 2022

۲۲ مدل طراحی آشپزخانه ترند در سال ۲۰۲۲

یک طراحی آشپزخانه موفق شامل عناصر زیادی است. چیدمان، کابینت، میز کار، لوازم دکوری، لوازم آشپزی و غیره از جمله عناصر اصلی برای داشتن یک آشپزخانه زیبا است. آشپزخانه مدرن امروزی به طور یکپارچه عملکرد، زیبایی و فناوری را با هم ترکیب می کند، جایی که باید در هر متر مربع برنامه درستی جهت دکوراسیون داشت. اساساً فضاهای آشپزخانه باید طوری باشد تا حس آرامش را به افراد منتقل کند.

لازم نیست همه وسایل آشپزخانه تغییر کرده و گران قیمت‌ترین محصولات خریداری شوند. آشپزخانه ها می‌توانند با سرمایه گذاری مناسب نیز طراحی شوند. هلن استفاده از رنگ برای دیوارها، جلوی کابینت، کاشی‌ها یا قفسه‌بندی‌ها نه تنها مقرون به صرفه است، بلکه باعث می‌شود که خلاقیت و شخصیت منحصر به فرد به راحتی به آشپزخانه تزریق شود.

برای آشنایی با نحوه طراحی آشپزخانه، در اینجا برترین ترندهای طراحی آشپزخانه در سال ۲۰۲۲ آورده شده است. از انتخاب رنگ و سطح گرفته تا تکمیل و چیدمان، برنامه ریزی برای طراحی آشپزخانه رویایی شما از اینجا شروع می شود. همراه ما باشید.

بهترین مدل طراحی آشپزخانه

۱- رنگ سبز همچنان محبوب و زیبا

طراحی آشپزخانه با رنگ سبز، هنوز هم در سال ۲۰۲۲ طرفدار دارند. به عنوان رنگی که عمدتا با طبیعت مرتبط می‌شود، طراحی آشپزخانه به رنگ سبز می‌تواند فضایی رویایی و البته آرامش بخش را ایجاد کند. رنگ سبز با ظاهری اشباع و عمیق می‌تواند برای تبدیل کردن آشپزخانه سنتی به آشپزخانه لوکس مورد استفاده قرار بگیرد. مخصوصا زمانی که با رنگ های پرطرفدار و اصلی مانند سفید ترکیب شوند. در کنار آن خرید لوازم دکوری و لوازم آشپزی زیبا و مورد استفاده در آشپزخانه می‌تواند ترکیب رویایی را با طراحی آشپزخانه به رنگ سبز ایجاد کند.

۲- آشپزخانه رنگ شده!

هنگامی که تجهیزات آشپزخانه رنگ شده با مواد اولیه اصیل همراه شود، یک محیط بادوام ایجاد می کند که دارای طبیعتی کلاسیک و در عین حال از نظر زیبایی مدرن است. چوب نقش عنصر اصلی این سبک از آشپزخانه را ایفاء می‌کند. دانه های موجود در چوب نیز همچنان قابل مشاهده هستند و بافت زیبایی را شکل می دهند. مهمتر از همه، این سبک بسیار مقرون به صرفه است و راهی عالی برای بازسازی آشپزخانه شما بدون هزینه تعویض کل واحدها ارائه می دهد. البته درنظر داشته باشید که در این سبک باید رنگ کابینت ها روشن انتخاب شوند تا همخوانی با سایر بخش های طراحی آشپزخانه داشته باشد.

۳- فضای کافی برای ذخیره سازی وسایل

کمبود جا یکی از دغدغه‌های اصلی خانم ها در آشپزخانه است. از همین رو باید در ابتدای طراحی آشپزخانه ذخیره سازی که بخش بزرگی از فضای آشپزخانه است و همچنان خواهد بود، تمرکز ویژه‌ای بر روی آن صورت گیرد. راه حل های مختلفی برای این کار وجود دارد که یکی از اصلی‌ترین های آن، استفاده از ذخیره سازی پنهان است. سیستم‌های ذخیره‌سازی پنهان که معمولا در فضاهای بلا استفاده ایجاد می‌شوند، محیطی زیبا و جذاب بدون هیچگونه اضافه کاری به وجود می آورند.

۴- توجه بیشتر به جزئیات سینک

طراحی آشپزخانه - مدل جزئیات سینک

برای متعادل کردن زیبایی‌شناسی شیرآلات با سایر قسمت های آشپزخانه لازم است توجه بیشتری به جزئیات سینک کنیم. وقتی صحبت از طراحی آشپزخانه مدرن به میان می‌آید، شیرآلات جذاب، از برنجی گرفته تا مشکی مات مورد استفاده قرار می‌گیرند. روندی که می‌تواند آشپزخان را به یک مکان جذاب تبدیل کند به شرطی که سایر بخش‌ها مخصوصا جزئیات اطراف سینک را به بهترین نحو طراحی کرد. قرار دادن طبقات دیواری به جای سبد کنار سینک، انتخاب مناسبی برای تکمیل طراحی آشپزخانه در این بخش خواهد بود.

۵- انباری در آشپزخانه

انباری یک بخش ضروری از هر آشپزخانه مدرن است. به عقیده بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی، تمرکز اصلی طراحی آشپزخانه در سال ۲۰۲۲ بر ایجاد فضایی در آشپزخانه تحت عنوان انباری است. امروزه بسیاری از آشپزخانه ها در کشور انگلیس به همین سبک طراحی می‌شود. این کار برای جلوگیری از خرید و استفاده از قفسه ها و تخته های دیواری برای قراردادن محصولات غیرضروری در آشپزخانه است. این فضای فرعی کوچک کمک می‌کند تا وسایل و محصولاتی که باید در سایه و جای خنگ نگهداری شوند را در انباری آشپزخانه قرار دهید و در مواقع لزوم از آن ها استفاده کنید.

۶- استفاده از صندلی مدرن

طراحی آشپزخانه - مدل صندلی مدرن

معمولا خانم های خانه‌دار زمان زیادی را در آشپزخانه صرف می‌کنند. از همین رو برای جلوگیری از بروز آسیب های احتمالی در ناحیه زانو و ستون فقرات، بهتر است از یک صندلی در این بخش استفاده کرد. استفاده از صندلی برای طراحی آشپزخانه کاربرد دوگانه دارد. به عبارتی بهتر هم می‌توان برای نشستن و انجام فعالیت های مربوطه از آن استفاده کرد، و هم برای دسترسی به جاهایی که در حالت عادی امکان دسترسی به آن نواحی وجود ندارد، با صندلی آسان خواهد بود. مثلا اگر از تخته و قفسه های دیواری استفاده می‌کنید، صندلی می‌تواند گزینه مناسبی برای دسترسی به آن نواحی باشد.

۷- کمد دیواری در آشپزخانه

اگر فصایی برای ایجاد انباری و یا قرار دادن قفسه های دیواری در طراحی آشپزخانه خود ندارید، می‌توانید از کمد های دیواری برای قرار دادن ظروف دکوری، بهره مند شوید. لزومی ندارد که حتما برای طراحی کمد دیواری آشپزخانه فضایی زیاد و هزینه‌ای سنگین در نظر بگیرید. بلکه می‌توانید با چند میله و تعدادی تخته چوبی، این فضا را ایجاد کنید. البته اگر می‌خواهید طراحی آشپزخانه شما مدرن تر و امروزی تر باشد، بهتر است از متخصصین و طراحان دکوراسیون داخلی، کمک بگیرید.

۸- طراحی آشپزخانه با فضایی برای سرو صبحانه

این فضا می‌تواند همانند یک نوار در کنار سینک قرار بگیرد. ناحیه‌ای که کاربرد چند منظوره دارد و با تهیه صندلی مناسب می‌تواند به عنوان یک میز ناهارخوری هم کار کند. با ایجاد چنین فضایی می‌توانید یک صبحانه سریع یا یک وعده غذایی غیررسمی را با خانواده و دوستان خود میل کنید. علاوه بر این می‌تواند برای خشک کردن ظروف شسته شده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

۹- غرق در تاریخ!

با روی کار آمدن طراحان دکوراسیون، مدل های جدیدی را برای طراحی آشپزخانه شاهد هستیم. اما همچنان مدل های تاریخی و قدیمی، طرفداران خاص خود را دارند. معمولا بسیاری از افراد برای طراحی آشپزخانه خود به دنبال یک طرح جذاب هستند. چه طرحی از جذاب‌تر از ترکیب قطعات قدیمی در آشپزخانه های جدید؟ این فضا عملکردی فراتر از آنچه که به دنبال آن باشید دارد. از این رو باید برای انتخاب تجهیزات و لوازم مورد نیاز آشپزخانه، دقت زیادی داشته باشید. از همین رو می‌توانید از اشیاء ارزشمند، ظروف سرامیکی و شیشه‌ای و آثار هنری حرفه‌ای استفاده کنید.

۱۰- تمام شیشه

در لیست جذاب‌ترین مدل های طراحی آشپزخانه در سال ۲۰۲۲، طراحی تمام شیشه، محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. طراحی شیشه‌ای با استفاده از کابینت‌های لعاب‌دار نه تنها یکنواختی را از بین می برند، بلکه جریان نور را در گوشه‌های آشپزخانه به حداکثر مقدار خود می‌رسانند. وقتی می‌خواهید قطعات و محصولات دکوری ارزشمند خود را در معرض دید قرار دهید، درب‌های شیشه‌ای انتخابی هیجان انگیز خواهند بود. در سال اخیر، شیشه به عنوان یک ابزار بسیار مهم برای طراحی آشپزخانه شناخته شد. از همین رو پیشنهاد می‌کنیم از شیشه در دکوراسیون آشپزخانه خود استفاده ویژه‌ای داشته باشید.

۱۱- روستایی یا روستیک

طراحی آشپزخانه - مدل روستیک

طراحی به سبک آشپزخانه های روستایی انتخابی جذاب برای طرفداران سبک کلاسیک و سنتی است. استفاده از پرده جلوی کابینت‌ها به جای درب های شیشه‌ای، روشی است که بیشتر در خانه مادربزرگ‌ها مشاهده می‌کردیم. علاوه بر این زیر سینک فضایی ناخشویند است که برای بهتر شدن طراحی آشپزخانه لازم است در معرض دید قرار نگیرد. به گفته بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی استفاده از پرده روشی مقرون به صرفه و شیک، همچنین یک راه هوشمندانه برای پنهان کردن هر گونه فضای ذخیره سازی ناخوشایند در زیر سینک است.

۱۲- دفتر کار در آشپزخانه

طرحی که متقاضی بسیاری در سال گذشته داشت، آشپزخانه کار بود. در این طراحی آشپزخانه می‌توانید فضایی اضافی را برای ایجاد میز کار در زمان های فراغت و برای افرادی که دفترخانگی ندارند، بسیار مناسب است. در این روش فضایی را برای لپ تاپ و مانیتورها قرار می‌دهند تا ادامه فعالیت های کاری خود را در آنجا انجام دهند. این روش برای خانم های شاغل انتخاب بسیار مناسبی است. البته در این روش نباید از فضای ذخیره سازی برای ایجاد دفترکار کاسته شود. آشپزخانه های جزیره‌ای می‌توانند به یک ایستگاه کاری فراگیر تبدیل شوند.

۱۳- کاشی های سنگ فرش بزرگ

برای یک منطقه پر تردد مانند آشپزخانه، به کفپوش بادوام نیاز دارید که ظاهر خوبی نیز داشته باشد. بهترین انتخاب برای سال ۲۰۲۲ کاشی های کف سنگی است. امروزه نه تنها در خانه‌های روستایی، بلکه در بسیاری از خانه های مدرن، استفاده از کاشی های سنگ فرش بزرگ به عنوان یک ابزار عالی برای طراحی آشپزخانه شناخته می‌شود. در سال ۲۰۲۲ مردم بیش از هر زمان دیگری به این طراحی روی آوردند و ظاهری جاودانه برای آشپزخانه خود به وجود آوردند.

۱۴- کاشی لعابدار

طراحی آشپزخانه - مدل کاشی لعابدار

طبق نظر طراحان دکوراسیون داخلی، بخش عمده‌ای از مشتریان کاشی‌های لعابدار ساده یا طرح‌دار را برای ایجاد دیوارهای سینک آشپزخانه انتخاب می‌کنند. این انتخاب عمق رنگ غنی و براق را برای کاشی های آشپزخانه ایجاد می‌کند که بافت بسیار خوبی را در مقابل کابینت های چوبی رنگ آمیزی شده با دست ایجاد می کند. شاید عجیب به نظر برسد اما کاشی‌کاری بهترین راه برای ارتقاء به آشپزخانه‌های مدرن است. اگر به دنبال تازه‌سازی ساده‌تر در آشپزخانه خود هستید، کاشی‌کاری راهی عالی است.

کاشی ها در انواع طرح‌های سرگرم‌کننده از سایه روشن های جذاب گرفته تا رنگ های تیرهتر و جسورتر در اشکال و اندازه‌های متفاوت، راه عالی برای تزریق شخصیت به آشپزخانه هستند. همچنین تمیزکردن این کاشی ها بسیار ساده است.

۱۵- طراحی آشپزخانه گرد

در طراحی آشپزخانه مدرن، اشکال گرد از تجمل و پیچیدگی جلوگیری می‌کنند. این فرم طراحی ارگونومیک هستند و استفاده از آنها طبیعی تر است. همچنین یک عنصر طراحی زیبا از نظر زیبایی شناختی نیز محسوب می‌شوند. گوشه های گرد به ویژه در جزایر آشپزخانه محبوب خواهند بود. در این طراحی آشپزخانه میزی که به عنوان میز کار یا میز سرو صبحانه در نظر گرفته می‌شود، از مواد متضاد مانند چوب و کامپوزیت کوارتز با ضخامت سطوح مختلف استفاده می کنند.

۱۶- بازگشت به آشپزخانه های جلویی!

آشپزخانه های ما به معنای واقعی کلمه در حال حرکت هستند. به گفته آدریس بریتیش طراح دکوراسیون داخلی انگلیسی، به طور سنتی یک آشپزخانه در پشت خانه و مشرف به باغ قرار می گیرد، اما امروزه تعداد فزاینده ای از مشتریان شده ایم کبه دنبال آشپزخانه هایی هستند که در جلوی خانه ایجاد می شود. بسیاری از خانه‌های پلکانی دارای دو اتاق در جلو هستند که اغلب می‌توان از آن‌ها برای ایجاد یک فضای نشیمن بزرگ استفاده کرد. آشپزخانه های ما به معنای واقعی کلمه در حال حرکت هستند. با انتقال آشپزخانه به جلو، می‌توانید از طرح‌بندی باز و اتاق نشیمن آرام‌تر در پشت خانه بهره‌مند شوید.

۱۷- نمای لذت بخش

طراحی آشپزخانه - مدل نمای لذت بخش

قفسه ها جایگاه ویژه‌ای در طراحی آشپزخانه مدرن دارند. از قفسه‌ بندی های باز گرفته تا کمد های سنتی، ترکیب این موارد برای تزئین آشپزخانه با سرامیک ها و ظروف شیشه‌ای، طراحی جالبی را رقم خواهد زد. قفسه‌های باز فضایی را برای نمایش قابلیت‌های استایل آشپزخانه و همچنین یک راه‌حل ذخیره‌سازی بسیار کاربردی را ارائه می‌دهند. نمایش اقلام معنی دار یا تزئینی یک راه نسبتاً ساده و مؤثر برای تزریق شخصیت به اتاق است که به آن احساسی جذاب‌تر می‌دهد. این روش برای جذاب‌تر شدن آشپزخانه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۱۸- قفسه های نامرئی

قفسه های باز در آشپزخانه مدرن شکلی نامرئی به خود می گیرند. افزودن یک قفسه منفرد به همان رنگ دیوار این توهم را ایجاد می کند که قفسه شناور یا نامرئی است و به قطعات نشان داده شده روی آنها اجازه می دهد در مرکز صحنه قرار گیرند. این نوع قفسه های باز ظاهر کمتری نسبت به کمدهای دیواری ارائه می دهد. در طراحی آشپزخانه مدرن مردم دیگر علاقه‌ای ندارند که فضای آشپزخانه را پر از لوازم غیر ضروری کنند. بلکه با نصب کمد و کابینت‌های مختلف، نه تنها فضایی زیبا را ایجاد می‌کنند، بلکه از وسایل ضروری خود نیز مراقبت می‌کنند.

۱۹- طراحی متالیک

طراحی آشپزخانه - مدل طراحی متالیک

آیا تاکنون به طراحی آشپزخانه با استفاده تجهیزات فلزی فکر کرده‌اید؟ علاوه بر اینکه ظاهری شیک خواهد داشت، فلز یک راه حل عملی بسیار زیبا برای جذاب‌تر کردن آشپزخانه است. فلز بسیار مقاوم است و دارای خواص ضد میکروبی نیز بوده که آن را به یک انتخاب عالی برای یک آشپزخانه در حال کار تبدیل می کند. در سال ۲۰۲۲ سطوح فلزی، از دستگیره گرفته تا میزکار و سایز تجهیزات آشپزخانه، محبوبیت بالایی در طراحی آشپزخانه دارد.

در بسیاری از آشپزخانه های صنعتی از فولاد ضد زنگ استفاده می‌شود. اما اکنو استفاده از این مواد به خانه نیز کشیده شده است. جایی که بسیاری از تجهیزات آشپزخانه از جنس برنج، مس و روی است. طراحی متالیک در بسته بندی طراحی های لوکس برای آشپزخانه قرار می‌گیرد. که این موضوع نشان دهنده ارزش بالای استفاده از این آن است.

۲۰- طراحی آشپزخانه با سنگ مرمر

طراحی آشپزخانه - مدل سنگ مرمر

برای داشتن یک آشپزخانه مدرن برای با سبک و ظرافت بالا، سنگ مرمر می‌تواند گزینه ایده‌ال و البته جذابی باشد. سنگ مرمر محبوب، زیبا، ارگانیک و به عنوان یک عنصر زیبا در طراحی آشپزخانه است. اگر به دنبال استفاده از رنگ‌ها یا طرح‌های پررنگ و زننده نیستید و یا اگر به دنبال استفاده از رنگ‌ها یا طرح‌های تند نیستید، می‌توانید از سنگ مرمر که بسیار لوکس نیز به نظر می‌رسد، بهر‌ه‌مند شوید.

۲۱- چوب پنبه!

چوب پنبه ماده‌ای همه‌کار است. هم زیست تخریب پذیر است و هم می‌تواند برای طراحی آشپزخانه بسیار مقرون به صرفه باشد. چوب پبنه ذاتا گرمای زیادی تولید می‌کند. بنابراین در فصل سرما گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. همچنین عایق بسیار مناسبی نیز است و در ساختمان سازی ها مورد استفاده قرار بگیرد. برای داشتن یک آشپزخانه ارگانیک زیبا، چوب پنبه می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

۲۲- لوازم پخت و پز

از آنجایی که باید زمان زیادی را صرف پخت و پز در آشپزخانه کنیم، اکنون سرمایه گذاری بیشتری بر روی خریدلوازم دکوری آشپزخانه، از ماشین های ظرفشویی تا انواع کاسه و دیگ انجام شده است که فضای کابینت یا دیگر لوازم خانگی را به خطر نمی اندازد. استفاده از لوازم پخت و پز مناسب به شما این امکان را می‌دهد تا در عین سادگی، طراحی آشپزخانه زیبایی داشته باشید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی ۲۲ مدل از بهترین طراحی آشپزخانه ترند در سال ۲۰۲۲ پرداختیم. این طراحی ها جزء محبوب‌ترین موارد در سال گذشته بودند و افراد زیادی از آن استفاده کردند. از این رو می‌توانید با خیال راحت  برای خانه خود در نظر بگیرید. درکنار این موارد خرید لوازم دکوری مورد نیاز آشپزخانه می‌تواند باعث زیباتر شدن دکوراسیون این بخش شود. برای خرید لوازم دکوری، می‌توانید به فروشگاه دی دکور مراجعه کنید. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *