اشتباه در چیدمان مبلمان اشتباه در چیدمان مبلمان

۵ اشتباه در چیدمان مبلمان که ممکن است مرتکب شوید!

وقتی صحبت از دکوراسیون به میان می‌آید، تمام تلاش خود را می‌کنیم تا فضای زیباتر و دلنشین‌تری را برای خود و اطرافیانمان ایجاد کنیم. یکی از مواردی که تاثیر بسزایی در جذاب‌تر شدن دکوراسیون داخلی دارد، چیدمان مبلمان است. اگر شما یک طراح داخلی نباشید، پیدا کردن مشکل چیدمان مبلمان کمی سخت خواهد بود. به همین دلیل کمک گرفتن از متخصصین در این زمینه، ایده جالبی خواهد بود.

اگر یک طراح داخلی وارد خانه‌تان شود، به احتمال زیاد متوجه جزئیاتی در مورد چیدمان مبلمان شما می‌شود که ممکن است تا به حال به آن توجه نکرده باشید. جزئیاتی مانند کوچک بودن فرش، نزدیک بودن مبلمان به یکدیگر و یا داشتن فاصله زیاد از هم. این مواردی است که دقت به آن‌ها می‌تواند فضای زیباتری را نصیبتان کند.

اشتباه در چیدمان مبلمان - 7

برای کمک به پیدا کردن رایج‌ترین اشتباهات چیدمان مبلمان که ممکن است در فضای خانه خود مرتکب شوید، از گروهی از طراحان داخلی خواستیم اشتباهات چیدمان مبلمان را که همیشه متوجه آن‌ها می‌شوند و نحوه رفع آن‌ها معرفی کنند. نتیجه‌ی آن را در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اشتباهات رایج در چیدمان مبلمان

در اینجا ۵ اشتباه رایج در چیدمان مبلمان را انتخاب کردیم تا با آن‌ها آشنا شده و سعی کنید در خانه خود از تکرار آن خودداری کنید. این هفت اشتباه رایج عبارتند از:

۱- استفاده بیش از حد مبلمان

اشتباه در چیدمان مبلمان - 1

یکی از اشتباهات اصلی که بسیاری از افراد در خانه خود مرتکب می‌شوند، استفاده بیش از حد مبلمان در یک اتاق است. یکی از متخصصان طراحی داخلی در این باره می گوید که فضای بین مبلمان‌ باید به‌گونه‌ای باشد تا به‌توان به راحتی از بین آن‌ها عبورکرد و لوازم دکوری مختلف مانند مجمسه و تندیس در این فضا قرار بگیرد.

این فضا هرگز نباید خیلی تنگ به نظر برسد. اگر قصد بلند شدن از روی مبل را دارید، باید به راحتی این کار را انجام دهید و در بین میزهای اطراف مبل گرفتار نشوید. به عبارتی بهتر باید فاصله راحت بین مبل‌ها، صندلی ها با میزها حفظ شود.

استفاده بیش از حد از مبلمان به عنوان اشتباه شماره یک یا اصلی‌ترین اشتباه در بین افراد برای طراحی دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود. کریستین استاکر یکی از مشهورترین طراحان داخلی دنیا در این باره می‌گوید: «افزودن تعداد زیادی مبلمان در یک اتاق می‌تواند باعث شلوغی اتاق شود و بر جریان فضا تأثیر منفی بگذارد».

بهتر است برای چیدمان مبلمان، تعداد مناسبی را بر اساس فضای خانه در نظر بگیرید. برای مثال، اگر یک مبل بزرگ دارید، نیازی به داشتن دو صندلی در کنار آن نیست، در عوض، سعی کنید یک صندلی و یک میز کناری کوچک اضافه کنید و از چراغ خواب یا آباژور در کنار آن استفاده کنید تا تعادل در اتاق ایجاد شود.

نکته ۱: سعی کنید در صورت امکان حداقل ۴۵ سانتی‌متر بین مبل و میز اطراف فاصله باشد.

۲- داشتن ارتفاع نامناسب

اشتباه در چیدمان مبلمان - 2

یکی دیگر از اشتباهات رایج که طراحان همیشه متوجه آن می شوند، ارتفاع است. ارتفاع صندلی و میز در مقابل صندلی کار باید متفاوت باشد. همچنین ارتفاع صندلی غذاخوری نیز با صندلی نشیمن تفاوت دارد. داشتن ارتفاع بلند باعث می‌شود نشستن روی صندلی سخت باشد. با این حال تنها ارتفاع بلند برای صندلی‌ها مورد بحث نیست. بلکه به همان اندازه ارتفاع کوتاه نیز ممکن است مشکل‌ساز باشد.

میز و صندلی‌هایی که ارتفاع کمی دارند می‌تواند باعث بروز برخورد بین پاهای افراد و پایه‌ها شود. برای حل این مشکل می توانید از میزهایی با ارتفاع مناسب برای میزهای کنار صندلی‌ها استفاده کنید. یعنی یک صندلی در وسط و دو میز با ارتفاع معمولی در اطراف آن قرار بگیرد.

۳. انتخاب فرش با اندازه اشتباه

اشتباه در چیدمان مبلمان - 3

اکثر طراحان در مورد اندازه فرش موافق هستند که بزرگتر بودن آن بهتر است و باعث بزرگتر نشان دادن فضای خانه می‌شود. در مقابل استفاده از یک فرش کوچک در اتاق نشیمن می‌تواند فضا را بسیار کوچک‌تر کند. بسیاری از افراد علاقه دارند تا قالیچه‌های طرح‌دار را زیر میز کنار مبل‌ها قرار دادند که این کار باعث می‌شود اتاق کوچک و نامناسب به نظر برسد.

نکته ۲: فرش های بزرگی که از الیاف طبیعی تشکیل شده‌اند، زیبایی و تجمل را به خانه شما اضافه می‌کنند. سعی کنید برای دکوراسیون خانه از این مدل فرش ها استفاده کنید.

۴- انتخاب ست مبلمان همسان

اشتباه در چیدمان مبلمان - 4

دروان انتخاب ست‌های مبلمان برای اتاق نشیمن گذشته است. امروزه برای داشتن اتاقی جذاب و دلنشین لازم است از مبلمانی با طرح و رنگ‌های متفاوت استفاده کنید. مجموعه‌های مبلمانی که شامل یک مبل، یک صندلی نشیمن و تعدادی میز همسان می‌شود، اتاق شما را تبدیل به نمایشگاه‌ می‌کنند.

که این موضوع برای افراد خانه خسته‌کننده به نظر می‌رسد. با ترکیب بافت‌ها، رنگ‌ها و حتی ژانرها، می‌توانید فضای بسیار جذاب‌تری ایجاد کنید که به‌طور متفکرانه و با طراحی خوب به نظر می‌رسد.

۵- قراردادن مبلمان در مقابل دیوار

اشتباه در چیدمان مبلمان - 6

یکی از انتقادات اصلی طراحان داخلی در همه جا این است که مبلمان را به دیوارها می‌چسبانند. کراسنو یکی از طراحان معروف در دنیا در این باره می‌گوید: از شناور کردن مبل خود نترسید. چسباندن دادن تمام مبلمان به دیوار می تواند وسوسه انگیز باشد، اما این کار می تواند فضای مرده‌ای را در مرکز اتاق ایجاد کند. گذاشتن فاصله چند سانتی‌متری بین دیوار و مبل، محیط جذاب تری ایجاد می کند.

جمع بندی

مبلمان یکی از المان‌‌های مهم برای طراحی دکوراسیون منزل است. استفاده از میلمان جذاب و شیک نه تنها باعث زیباتر شدن خانه می‌شود، بلکه تاثیر بسیار زیادی برای روحیه افراد نیز خواهد داشت. از این رو در نظر داشته باشید که برای چیدمان مبلمان لازم است نکاتی را مدنظر قرار دهید.

در این مطلب به بررسی ۵ اشتباه رایج برای چیدمان مبلمان پرداختیم. در صورت رعایت این موارد، دکوراسیون زیباتری را برای خود و خانواده ایجاد خواهید کرد. برای هرچه زیباتر شدن دکوراسیون خانه می‌توانید از بهترین لوازم دکوری منزل نیز استفاده کنید. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.چ

منبع +

  1. باتوحه به این اشتباهاتی که گفتین، پس ما تا الان داشتیم اشتباه چیدمان می کردیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *