راهنمای چیدمان حمام راهنمای چیدمان حمام

۱۰ اشتباهی که افراد در چیدمان حمام انجام می دهند (+بررسی راه حل)

یکی از نقاطی که می توان با طراحی مناسب، تبدیل به فضایی زیبا، دلنشین و جذاب شود، حمام است. اگرچه خرید وسایل دکوری و مورد نیاز حمام و استفاده از آن می تواند بسیار خوب باشد، اما این چیدمان حمام است که تا حد زیادی تعیین کننده خوب یا بد بودن فضا خواهد بود. طبق بررسی بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی، عموما مردم اشتباهات رایجی و تکراری را در چیدمان حمام انجام می دهند. با جمع آوری لیستی از این اشتباهات، قصد داریم شما را از آن آگاه کرده اینکه چگونه می توان از آن ها دوری کرد را نیز مورد بررسی قرار دهیم. اجتناب از این ۱۰ اشتباه، چیدمان حمام شما را به فضایی بسیار زیبا تغییر می دهد.

مهمترین اشتباهات در چیدمان حمام و راهنمای اجتناب از آن ها

۱. وسایلی که خیلی بزرگ هستند

استفاده از وسایل بزرگ در چیدمان حمام

اشتباه رایجی که در چیدمان حمام مشاهده می شود، استفاده از تجهیزات بسیار بزرگ است. معمولا افراد دوست دارند از وان های حمام بزرگی استفاده کنند در صورتی که فضای کلی حمام مناسب قرار دادن همچنین وسایلی نیست. از طرفی قرار دادن لباس های کثیف در محل نامناسبی از حمام در کنار استفاده از دوش هایی با مقیاس اشتباه، از دیگر اشتباهاتی است که افراد در چیدمان حمام انجام می دهند.

راه حل: برای حل این مشکل بهتر است از روشویی و دوش مناسب با اندازه حمام استفاده کنید. همچنین اگر می خواهید در حمام وان قرار دهید، نه تنها باید از سایز مناسبی استفاده کنید، بلکه باید آن را طوری قرار دهید که فضایی برای تمیز کردن در اطراف آن قرار دارد.  لزومی ندارد که حتما طراحی چیدمان حمام خود را بر اساس طراحی های مدروز و لاکچری کنید. برای طراحی و چیدمان حمام باید بر اساس اندازه آن تصمیم گرفت. اگر فضای کوچکی برای حمام در اختیار دارید، لازم است تا چیدمان را با استفاده از وسایل کوچک و مناسب اجرا کنید.

همینطور در مورد روشویی ها، داشتن یک روشویی فوق العاده بزرگ که فضای زیادی را اشغال کند، ظاهر خوبی ندارد و تمیز کردن آن سخت است .در عوض، روشویی کوچکتری انتخاب کنید و فضای بیشتری برای قراردادن سایر وسایل در اختیار داشته باشید. در نهایت یک وان مستقل باید حدود ۲۰ سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد و در دو طرف آن حداقل ۳۰ سانتی متر فضا وجود داشته باشد تا امکان دسترسی به نظافت فراهم شود.

۲. باز بودن درب به سمت نمای توالت

در خانه هایی که حمام و دستشویی در یک مکان قرار گرفته، باز بودن درب حمام به سمت رو به روی توالت نه شیک است و نه ضروری. بهتر است در طراحی چیدمان حمام این موضوع را مدنظر داشته باشید.

راه‌ حل: شما می توانید سرویس‌ دستشویی را پشت در قرار دهید یا وقتی در حمام را باز می‌کنید، آن را در سمتی قرار دهید که در دید کامل نباشد. مهمتر از آن، درنظر داشته باشید که حمام اصلی دارای یک توالت مجزا است تا مردم مجبور نباشند وقتی کسی در حمام است منتظر سرویس بهداشتی باشند. همچنین درنظر داشته باشید که هنگام طراحی و چیدمان موقعیت توالت، حداقل ۲۰ سانتی متر در هر دو طرف فضای خالی در نظر بگیرید.

۳. عدم وجود فضای کافی

نبود فضای کافی در چیدمان حمام

تمرکز بیش از حد بر روی زیبایی‌شناسی و عدم تمرکز بر عملکرد، اغلب منجر به این می شود که در حمام فضای کافی برای قراردادن وسایل و تجهیزات نداشته باشیبد

راه حل: برای داشتن فضای کافی لازم است حداکثر استفاده را از محیط داشته باشید. به عنوان مثال به جای چسباندن آیینه دکوراتیو به دیوار، یک کابینت آینه‌ای را انتخاب کنید که به دیوار متصل شود و در آن وسایل ضروری روزمره مانند مسواک، ریش تراش و سایر وسایل بهداشتی گنجانده شده است.

۴. قراردادن تمامی وسایل حمام در یکجا

ذخیره مناسب وسایل در چیدمان حمام

بسیاری از افراد تنها یک فضای ذخیره سازی برای نگه داری لوازم آرایشی و بهداشتی را در نظر می گیرند. در چنین شرایطی چیدمان حمام بسیار نامنظم شده و ممکن است در این میان برخی از وسایل مورد نیاز خود را پیدا نکنید.

راه‌ حل: برای حل این مشکل می توانید به مکان‌های جایگزینی برای قرار دادن محصولات حمام، لوازم آرایش و دستمال توالت فکر کنید. علاوه بر این می توان از چندین طبقه کشو برای نگهداری وسایل استفاده کرد. علاوه بر این استفاده از تجهیزات ترکیبی برای آینه‌ها، نورپردازی و میله‌های حوله باعث می شود فضای بیشتری را در چیدمان حمام صرفه‌جویی کنید و حس هدفمندتری به آن بدهید.

۵. نور ضعیف

کمبود نور در چیدمان حمام

معمولا اغلب افراد به‌جای قرار دادن یک طرح روشنایی لایه‌ای مناسب، اقدام به نورپردازی روی روشویی، دوش یا توالت می کنند. در نتیجه، حمام اغلب بسیار روشن است که باعث می‌شود از یک فضای آرامش‌بخش برای گذراندن زمان دور باشد. علاوه بر این، نورپردازی روشن بالای سر وقتی به آینه روشویی نگاه می‌کنید باعث ایجاد سایه می شود که هنگام اصلاح صورت شرایط را کمی سخت می کند.

راه حل: یک طرح لایه ای را درنظر بگیرید که شامل چندین منبع نور باشد. این طرح باید دارای نورپردازی برای محیط باشد. نوارهای LED مخفی یک گزینه عالی هستند، زیرا انرژی زیادی مصرف نمی کنند و می توان آنها را برای ایجاد حالتی آرام انتخاب کرد. آنها را زیر روشویی ها و کابینت های اصلاح، پشت آینه ها و در فضای پست دوش قرار دهید.

همچنین می توانید نور را برای اهداف دیگر اضافه کنید. به عنوان مثال، برای کمک به آراستن یا آرایش کردن، از نورپردازی مناسبی استفاده کنید، مانند یک جفت چراغ دیواری در دو طرف آینه. این چراغ ها چهره شما را از به خوبی روشن می کند که مؤثرترین جهت برای آرایش است. بهتر است برای اجرای این کار از یک متخصص برق کمک بخواهید.

۶. عدم ایجاد فضای مجزا

چیدمان حمام برای فضای کافی

«وقتی فضا زیاد است، اغلب چیدمان حمام‌ غیر الهام‌بخش و نامناسب می شوند، اگرچه وسایل زیادی هم در این فضا استفاده کنید. ایجاد مناطق، چیدمان حمام‌ را بسیار کاربردی‌تر و دلنشین تر می‌کند.

راه حل: یک حمام بزرگ را به مناطق جداگانه برای حمام، دوش، روشویی و توالت تقسیم کنید. این کار ممکن است به سادگی قرار دادن یک گل در مرکز اتاق باشد. ایجاد مناطق مختلف در حمام زیبایی چیدمان حمام را افزایش می دهد و آن را لوکس تر می کند.

۷. در نظر نگرفتن زیرساخت های موجود

توجه به لوله کشی در چیدمان حمام

توجه به زیرساخت، لوله کشی ها و تجهیزاتی که در دید ما وجود ندارند، اهمیت بسیار زیادی روی چیدمان حمام خواهند داشت. مخصوصا زمانی که درحال بازسازی یا تعمیر هستید، این مناطق از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند.

راه حل: بهتر است با شخصی که لوله کشی ها را انجام داده، در ارتباط باشید. چراکه می تواند بفهمد آیا طرح جدید با نقاط و زیرساخت های لوله کشی فعلی مطابقت دارد یا خیر. اگر نمی‌خواهید این نقاط را جابه‌جا کنید، ممکن است لازم باشد در طرح‌بندی خود تجدیدنظر کنید. به یاد داشته باشید که تغییر نقاط لوله کشی می تواند چیدمانی را که واقعاً می خواهید به شما بدهد. اما در مقابل می تواند بودجه شما را نیز کاهش دهد.

۸. اندازه گیری نادرست

اندازه اشتباه در چیدمان حمام

اندازه گیری نادرست فضا برای قراردادن تجهیزات و وسایل موردنیاز، مخصوصا زمانی که می خواهید چندین وسیله را درکنار هم قرار دهید، مشکل خواهد بود. این یک اشتباه رایج است که وسایل کوچک را در نظر نگیریم، نتیجه آن می تواند چیدمان نامناسبی را به شما تحویل دهد.

راه حل: همیشه قبل از انتخاب یراق آلات و وسایل، حمام خود دو بار اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید که مناسب هستند. درنظر بگیرید که درها و کشوها چگونه باز می شوند و محل رقت و آمد شما چگونه است. سازنده خانه یا لوله کش نیز باید بتواند در این فرآیند به شما کمک کند.

۹. تعیین اقلام مورد استفاده در چیدمان حمام

بهترین وسایل برای استفاده چیدمان حمام

عدم توجه دقیق به نحوه استفاده از حمام به این معنی است که وسایلی که در آنجا نگهداری می‌کنید اغلب جایگاه مناسبی ندارند. همین موضوع باعث می شود این وسایل در نهایت کنار گذاشته ‌شوند و ظاهری نامرتب ایجاد کنند یا دور از جایی که شما واقعاً از آنها استفاده می‌کنید، قرار بگیرند.

راه حل: بهتر است نحوه استفاده خودتان از حمام را بدانید و درنظر بگیرید که دقیقاً چه اقلامی را باید در آنجا نگهداری کنید و سپس آنها را اندازه بگیرید و به آنها یک مکان مشخص اختصاص دهید. به‌عنوان مثال، مسواک‌های برقی و ریش‌تراش‌ها را می‌توان در یک کابینت آینه‌ای توکار قرار داد، کشوهای کم عمق با تقسیم‌کننده‌ها برای آرایش عالی هستند، و حوله‌ها و لوازم بهداشتی ایستاده را می‌توان در کشوهای عمیق قرار داد.

۱۰. در نظر نگرفتن محل لوازم آرایشی و بهداشتی

عدم توجه کافی به مکان لوازم بهداشتی، مانند میله حوله و محل نگهداری دوش، بر عملکرد کل فضا تأثیر می‌گذارد. به این معنی که وسایلی که اغلب استفاده می‌شوند باید در دسترس قرار گیرند، یا لوازم جانبی دیواری به سر راه کشوها یا درهای کابینت قرار گیرند.

همچنین باید برنامه‌ریزی کنید که لوازم بهداشتی در چه محلی قرار می گیرند تا بتوانید نقاط ثابت و ایمن کافی نصب کنید. از این گذشته، هیچ کس دوست ندارد یک میله حوله لرزان یا نگهدارنده دستمال توالت از دیوار بیفتد. این اتفاق زمانی می افتد که اتصال آن ها به دیوار بسیار شل باشد.

راه‌ حل: به این فکر کنید که در زمان برنامه‌ریزی برای قرار دادن لوازم مورد نیاز در چیدمان حمام، چگونه از فضا استفاده می‌کنید. حوله ها را در دسترس آسان دوش، حمام و روشویی قرار دهید. حوله‌های دستی را در جایی قرار دهید که مانع باز شدن درب و کشوها نشود. همچنین اتصال آن ها را بررسی کنید تا به خوبی درجای خود قرار بگیرند و دیزاین حمام را به بهترین شکا ممکن تبدیل کنند.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی ۱۰ اشتباه مهمی که افراد برای چیدمان حمام انجام می دهند پرداخته و راه حل رفع آن را نیز مورد بررسی قرار دادیم. شما می توانید با رعایت این موارد چیدمان حمام خود را به بهترین شکل برنامه ریزی کنید. همچنین می توانید با خرید لوازم دکوری مورد استفاده در حمام، مانند آیینه دکوراتیو، جاشمعی و شمعدان، فضای زیباتری را به وجود بیاورید. برای خرید لوازم دکوری می توانید به فروشگاه دی دکور مراجعه کنید. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *