گیاه اسماج

معرفی 11 گیاه اسماج با خواص درمانی

گیاه اسماج یک ماده فوق‌العاده برای خوشبو کردن محیط شناخته می‌شود. بیشتر افرادی که از اسماج استفاده می‌کنند، به دنبال بهره‌مندی از فواید آن هستند.  این ماده فوق‌العاده خواص دارویی مهمی به همراه دارد. به‌ طوری که وجود آن در هرخانه‌ای الزامی است. اگر نگاهی به تاریخچه استفاده از اسماج داشته باشیم، می‌بینیم عمل سوزاندن گیاه اسماج، یک فرآيند سنتی بوده که طی آن گیاهان خشک را با هدف پاکسازی و محافظت از فضا می‌سوزانند.

برای این عمل، گیاهان مختلفی وجود دارد. به عبارتی بهتر برای تولید اسماج می‌توان از گیاهان مختلف با خواص درمانی و داروی متفاوتی بهره‌مند شد. از همین رو با دانستن نوع و فایده گیاهان، می توانید آن‌‌هایی که متناسب با نیازتان هستند را انتخاب کنید. توصیه می کنیم گیاهان مختلفی را امتحان کنید تا بتوانید گیاه اسماج مدنظر خود را پیدا کرده تا بیشترین فایده را برای شما به ارمغان بیاورد. همچنین برای خرید اسماج آماده میتوانید به فروشگاه دی دکور مراجعه نمائید.

گیاه اسماج چیست و چه مزایایی دارد

گیاهان رایج اسماج

در اینجا قصد داریم 11 گیاه اسماج که خواص درمانی نیز دارند را معرفی کنیم. گیاهانی که در اینجا معرفی می‌شود، با بررسی از بین انواع گیاهان مختلف انتخاب شده و شما می‌توانید با خیال راحت گیاه اسماج مدنظرتان را از بین این موارد انتخاب کنید. این 11 گیاه عبارتند از:

1. سدر

در بسیاری از فرهنگ‌ها، صدر گیاه مقدسی محسوب می‌شود. مردم از سدر برای بیرون راندن انرژی منفی محیط، وارد کردن انرژی های مثبت و خوب و حتی برای برکت دادن به یک خانه جدید در هنگام نقل مکان استفاده می‌کنند. علاوه بر این سدر بوی خوبی هم دارد و فضای خانه را معطر می‌کند.

2. مریم گلی

بدون شک شناخته شده ترین گیاه اسماج، مریم گلی است. برخی از افراد که از مریم گلی استفاده کردند، ادعا می‌کنند که این گیاه می‌تواند روحیه و انرژي اتاق را تغییر دهد. این ویژگی زمانی که شخصی ناراحت است یا پس از مجادله یا درگیری، جوابگو خواهد بود. علاوه بر این برای مدیتیشن و پاکسازی انرژي منفی نیز مور استفاده قرار می‌گیرد.

بهترین گیاه اسماج کدام است

3. کندر

کندر خشک شده یک گیاه اسماج عالی می‌باشد. این گیاه از زمان قدیم در بسیاری از قبیله‌های کشور آفریقا و در مراسمات مختلفی که داشتند، سوزانده میشد. همچنین این گیاه سابقه طولانی در ارتباط با مدیتیشن، پاکسازی حال بد و انرژی منفی و از همه مهمتر، محافظت از روح دارد. از کندر برای درمان بیماری نیز استفاده می‌شود. به این صورت که اگر در اتاق بیمار، یک گیاه اسماج از جنس کندر روشن کنید، روند درمان را سرعت می‌بخشد.

4. گل سرخ

شاید عجیب باشد ولی گل سرخ (رز) هم یکی از بهترین گیاه اسماج شناخته می‌شود. بسیاری از مردم گلبرگ‌های رز را مرتبط با عشق می دانند. با این حال گل سرخ به عنوان یک گیاه اسماج خوب برای مدیتیشن و آرامش مورد استفاده قرار گرفته است.

5. اسطوخودوس

جوانه های گل خشک شده اسطوخودوس در هنگام سوزاندن رایحه ای سبک و با طراوت آزاد می کنند. این گیاه اسطوخودوس برای ایجاد آرامش، خواب آرام، ایجاد حال شاد و تمرکز استفاده شده است. همچنین می توانید این گیاه را برای مبارزه با بی‌خوابی، افسردگی، اندوه و اضطراب بسوزانید.

ویژگی گیاه اسماج
برای بستن اسماج از نخ محکم استفاده کنید

6. اکالیپتوس

اکالیپتوس به عنوان یک گیاه قوی برای پاکسازی انرژی منفی شناخته می‌شود. از ویژگی های آن می توان به این اشاره کرد که به خوبی می سوزد و رایحه‌ای قوی ایجاد می‌کند. همچنین می توانید به راحتی اکالیپتوس را با گیاه مریم گلی و اسطوخودوس ترکیب کنید. این گیاه در تابستان رشد خوبی دارد. بنابراین اگر قصد دارید در باغچه حیات خانه خود آن را بکارید، بهتر است در تابستان این کار را انجام دهید.

7. رزماری

رزماری یکی دیگر از گیاهان پاک کننده محیط است. این ماده به عنوان یکی از اصلی ترین گیاه اسماج شناخته می‌شود. جالب اینجاست که می‌توانید هم از ریشه و هم از گیاه رزماری استفاده کنید. با این حال کیفیت متفاوتی را به دست خواهید آورد. ساقه های رزماری به طرز شگفت انگیزی می سوزند و رایحه فوق العاده‌ای را منتشر می‌کنند. بهتر است خیلی این گیاه را خسک نکنید. زیرا از کیفیت آن کاسته می‌شود. گیاه رزماری انواع مختلفی دارد که هرنوع بوی متفاوتی داشته بلکه نحوه سوختن آن‌ها نیز متفاوت است.

8. شبدر

شبدر یک گیاه عالی و در دسترس برای عموم افراد که بوی مناسبی هم دارد. شبدر در اواسط تابستان در کنار جاده‌ها و مزارع به صورت پرداکنده یافت می‌شود. نحوه سوختن آن نیز متفاوت است. ولی کیفیت بالا و رایجه خوبی را در فضا منتشر می‌کند. طبق گفته افسانه‌ها، سوزاندن شبدر برای جذب ارواح و احترام به آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاثیرات دارویی گیاه اسماج

9. آویشن

آویشن گیاه ملایم در باغچه و مورد استفاده در آشپزی به عنوان یک گیاه جادویی و فوق العاده قدرتمند شناخته می‌شود. آویشن به از بین بردن احساسات منفی، شفابخشی و ایجاد حال و روحیه خوب کمک می‌کند. ظاهر زیبایی هم دارد و با سوزاندن آن، رایحه‌ای دلنشین در هوا پخش می‌شود.

10. بومادران

بومادران یکی دیگر از گیاهانی است که بیشتر افراد دوست دارند برای گیاه اسماج به دلیل داشتن ویژگی‌های انرژی زا استفاده کنند. بوماردان روغن زیادی دارد، از همین رو وقتی می‌سوزد بوی زیادی را منتشر می‌کند. اگر می‌خواهید رایحه زیادی را در فضای خانه خود داشته باشید، بهتر است بومادران را انتخاب کنید.

11. کاج

کاج یک گیاه عالی برای پاکسازی انرژی منفی در محیط است. مانند همه گیاهان همیشه سبز، کاج با رفاه و سلامتی همراه است. سوزاندن کاج به طور سنتی برای برکت دادن به یک خانه جدید استفاده می شود. در افسانه‌ها، گیاه کاج نماد سماجت، اعتدال و اعتماد به نفس است.

نحوه استفاده از گیاه اسماج

این 11 مورد به عنوان بهترین گیاه اسماج که خواص دارویی نیز دارند، شناخته می‌شوند. از همین رو می‌توانید با خیال راحت این گیاهان را تهیه کرده و در خانه خود از فواید آن استفاده کنید. در ادامه قصد داریم سایر گیاهانی که برای گیاه اسماج مورد استفاده قرار می‌گیرند را معرفی کنیم.

سایر گیاهان مورد استفاده برای ساخت اسماج

 • گل همیشه بهار: منفی گرایی را از بین می برد.
 • شوید: شانس و فراوانی زیادی به همراه دارد.
 • ریشه یا برگ زنجبیل: آرامش را به سرعت در محیط منتشر می‌کند.
 • نعناع: شفابخش و محافظت کننده، تسکین دهنده و نیروبخش است.
 • بادرنجبویه: تصفیه کننده و پاک کننده.
 • بابونه: شادی و آسایش.
 • ریحان: آرامش و شادی.
 • برگ سنجد: شفابخش و از بین برنده انرژی منفی.
 • جعفری: منفی گرایی را از بین می برد.
 • بنفشه: بالا بردن انرژی، شادی.
پاکسازی محیط به کمک گیاه اسماج
اسماج را با شعله ملایم (شمع) روشن کنید

گیاهان ترکیبی اسماج

برخی از گیاهان هستند که خاصیت ترکیبی دارند. به عبارتی بهتر، با ترکیب دو یا چند گیاه با هم، به تنها رایحه بهتری دارند، بلکه از فواید هرکدام نیز بهره‌مند خواهید شد. در ادامه به بررسی هرگیاه با خاصیت آن می‌پردازیم.

 1. ترکیب رزماری، گل رز، بابونه، بادرنجبویه، ریحان و اسطوخودوس، باعث ایجاد فضایی شاد و حالی شاد در خانه می‌شود.
 2. ترکیب برگ سنجد و اکالیپتوس برای خاصیت محافظت از بیماری را به همراه دارد.
 3. ترکیب رزماری، کاج و مریم گلی جهت پاکسازی انرژي منفی مناسب است.
 4. ترکیب زنجبیل، اسطوخودوس، مریم گلی و بادرنجبویه خاصیت مدیتیشن، آرامش و تمرکز را به همراه دارد.
 5. ترکیب مریم گلی، رزماری، بومادران و گل رز شفابخش خواهد بود.
فواید استفاده از گیاه اسماج

مزایای استفاده از اسماج

همانطور که در بخش های قبل خواندیم، استفاده از هرگیاه و سوزاندن اسماج، مزایای زیادی را به همراه دارد. از آرامش و تمرکز گرفته تا از بین بردن انرژی منفی و بالا بردن انرژی. همه اینها بخشی از فواید بی‌شمار گیاه اسماج می‌باشد. گیاهی که استفاده از آن می‌توان تاثیر بسزایی در خلق و خو و رفتار ما در زندگی داشته باشد. جهت آشنایی بیشتر با خواص اسماج پیشنهاد می‌کنیم مقاله فواید اسماج چیست؟ ۸ راز سوزاندن اسماج که نمیدانید! را مطالعه کنید. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید