طرز تهیه اسماج خانگی طرز تهیه اسماج خانگی

طرز تهیه اسماج خانگی + آموزش ویدیویی

اسماج یک گیاه تاریخی است که از صدها سال گذشته در بین فرهنگ‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفت. از اسماج برای جذب فواید آن از جمله پاکسازی انرژی منفی، افزایش انرژی و … استفاده می‌شود. برای تهیه اسماج خانگی معمولا از گیاه مریم گلی استفاده می‌شود. اما می‌توان آن را با بسیاری از ترکیبات دیگر از گیاهان و گل‌های خشک مانند اسطوخودوس، رزماری، آویشن یا هر گیاه دیگری که دوست دارید، تهیه کنید.

هنگام سوزاندن اسماج گیاهی که برای ساخت آن استفاده کردید، رایحه خوشبویی ایجاد می‌کند. این رایحه خوشبو آرامبخش و دلپذیر است. در اینجا قصد داریم طرز تهیه اسماج خانگی را آموزش دهیم. شما همچنین می توانید برای خرید جاعودی و جا اسماجی اقدام کنید. در ابتدا می‌توانید در ویدئوی زیر طرز تهیه اسماج خانگی را مشاهده کنید.

اسماجینگ چیست؟

برای پاکسازی و از بین انرژی منفی و انتشار حال خوب در بین مردم، بومیان مناطق مختلف، گل‌ها و گیاهان خاصی را به آرامی در یک فضا می‌سوزانند. در حال حاضر علم پزشکی ثابت کرده که اسماج به عنوان یک ضد عفونی کننده عمل کرده و به معنای واقعی کلمه هوا را تمیز می‌کند.

طبق یک مطالعه علمی در سال ۲۰۰۷، نشان داده شد که با سوزاندن اسماج گیاهی و دودی که از آن منتشر می‌شود، می‌تواند به طور کامل باکتری ‌های موجود در هوای یک فضای محدود را از بین ببرد. همچنین با یک ساعت سوزاندن اسماج، باکتری‌های موجود در هوا تا ۹۴ درصد کاهش می‌یابد و اثرات آن نیز تا ۲۴ ساعت در یک اتاق بسته ادامه دارد.

چگونه اسماج خانگی درست کنیم

نحوه درست کردن اسماج خانگی

اسماج گیاهی به همان اندازه‌ی اسماج آماده کارایی دارد. به شرطی که مراحل درست کردن آن را دقیق انجام دهید. اسماج انواع مختلفی دارد اما همانطور که پیشتر گفتیم، معمولا مریم گلی را به عنوان یک گیاه سنتی برای تهیه اسماج درنظر می‌گیرند.

با این حال گیاهان مختلف خواص متفاوتی دارند. برخی از آن‌ها خواص دارویی دارند، برخی پاک کننده انرژی منفی و برخی رایحه خوش بویی دارند. برخی از گیاهانی که برای درست کردن اسماج مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارتند از:

 • اسطوخودوس
 • کندر
 • بومادران
 • بادرنجبویه
 • رزماری
 • آویشن
 • و …

بیشتر بخوانید: معرفی ۱۱ گیاه اسماج با خواص درمانی

لوازم مورد نیاز برای ساخت اسماج خانگی

 1. گیاه تازه یا خشک شده (نوع گیاه بستگی به علاقه خودتان دارد)
 2. ریسمان یا نخ به میزان کافی

شما می توانید از گیاهان و گل های خشک بسته بندی شده هم استفاده کنید. چراکه این گل‌ها فواید خاص خود را دارند. اما طرز تهیه اسماج با گیاهان تازه، آسان‌تر است. زیرا ساقه های آن کمتر شکننده هستند.

تجهیزات لازم برای تهیه اسماج خانگی

مراحل تهیه اسماج

 • مرحله ۱: گل و یا گیاه مدنظر را جمع آوری کنید. این گیاه می‌تواند شامل رزماری، مریم گلی، بابونه و یا … باشد. گیاهان جمع‌آوری شده باید به‌صورت خشک یا تازه باشند.
 • مرحله ۲: گیاهان را به صورت لایه لایه کنید، یعنی قسمت‌های بزرگ‌تر و ساقه‌ها را پایین و تکه‌های کوچک‌تر را روی کار قرار دهید. این امر فرآیند اتصال و سوختن را کمی آسان تر می کند.
 • مرحله ۳: یک یکه ریسمان یا نخ را که چهار برابر طول گل و گیاه شما است را ببرید. یک گره ساده در یک سر نخ ایجاد کنید. سپس آن را در اطراف ساقه‌ ها محکم کرده و دسته را به هم بچسپانید. به طوری که ساقه‌ ها کاملا به هم متصل شوند. البته تمامی نخ را دوره ساقه قرار ندهید. حدود یک چهارم نخ کافی است.
 • مرحله ۴: در اینجا با استفاده از باقی‌مانده نخ، به سمت بالا حرکت کنید. گل‌ها و شاخه‌های سرگردان را در یک نقطه جمع کرده و با نخ آن ها را محکم کنید.
 • مرحله ۵: هنگامی که به بالای دسته رسیدید، پیچیدن را ادامه دهید، نخ را متقاطع کنید و به سمت پایین یعنی به سمت پایه بروید. انتهای نخ را به گره اصلی که به ساقه‌ ها زده بودید، متصل کنید.
 • مرحله ۶: برای کسب نتیجه بهتر، اسماج را به صورت وارونه دریک نقطه آفتابی آویزان کنید و حداقل ۳ هفته زمان بگذارید تا خشک شود.
بسته بندی اسماج خانگی

پس از گذشت سه هفته، اسماج شما آماده است و می‌توانید در فضای خانه خود از آن استفاده کنید. البته بهتر است پیش از روشن کردن اسماج، گره‌ها و نخ‌هایی که استفاده کردید را مجددا بررسی کنید تا به خوبی سفت شده باشند. برای روشن کردن اسماج هم می‌توانید از یک شعله آتش استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: فواید اسماج چیست؟

بهترین زمان برای روشن کردن اسماج

اسماج‌ها سرشار از انرژی و حال خوش هستند. بنابراین هر زمان که انرژی ندارید یا خسته از محل کار به خانه بازگشتید، می‌توانید یک اسماج را روشن کنید. با این حال استفاده بیش از اندازه آن نیز می‌تواند تاثیرات منفی به همراه داشته باشد. اما بهترین حالت استفاده از اسماج به صورت هفتگی است. یعنی هفته‌ای دوبار روشن کردن اسماج می‌تواند انرژی منفی محیط را به طور کامل از بین ببرد. در اینجا چند مورد پیشنهاد می‌شود که وقتی با آن مواجه شدید، حتما اسماج استفاده کنید:

 1. وقتی به خانه جدید نقل مکان می‌کنید، روشن کردن اسماج می تواند باعث پاکسازی انرژی منفی و پاکسازی محیط شود.
 2. زمانی که احساس نارحتی می‌کنید، حتما یک اسماج را روشن کنید. این احساس ناراحتی می تواند به علت دعوا با همسر، گذراندن یک روز بد و یا علل مختلف باشد که میزان زیادی انرژی منفی منتشر می‌کند. گیاه اسماج به پاک کردن این انرژی منفی کمک می‌کند.
روش های تهیه اسماج خانگی

چگونه اسماج درست کنیم؟

دعای مخصوص روشن کردن اسماج

برای دریافت اثرات و فواید اسماج نیازی به خواندن دعا نیست. اما مهم است که در ذهن خود نیت داشته باشید. زمانی که اسماج را روشن کرده‌اید و درحال قدم زدن در خانه خود هستید، انرژی های منفی و قدیمی از بین رفته و انرژی تازه و نو جایگزین آن‌ها می‌شوند. در صورت تمایل می‌توانید نیت خود را به صورت بلند بیان کنید اما این کار لزومی ندارد.

در این مطلب به بررسی طرز تهیه اسماج خانگی پرداختیم. تهیه این ماده ساده است به شرطی که مراحل آن را به ترتیب انجام دهید. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منبع: hellonest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *