راهنمای استفاده از عود راهنمای استفاده از عود

آداب روشن کردن عود چیست؟ (طرز استفاده از عود)

همانطور که می دانید، روشن کردن عود خواص مختلفی دارد. خواص دود عود به گونه‌ای است که تقریبا تمامی افراد از این ماده در خانه خود استفاده می‌کنند. از خواص درمانی گرفته تا خوشبو کردن فضا که ساده‌ترین خاصیت سوزاندن عود است. اگر نگاهی به بازار بیندازیم، می‌بینیم که عود به عنوان یکی از بهترین رایحه‌ها برای عطرهای زنانه و مردانه شناخته می‌شود.

با این وجود همه این خصوصیات، لازم است برای روشن کردن آن مواردی را مدنظر قرار دهید. به عبارتی بهتر دانستن طرز استفاده از عود به شما کمک می‌کند تا بهتر از خواص آن بهره‌مند شوید. همچنین با خرید جدیدترین جاعودی شیک ترند روز و روشن کردن عود در آن، می‌توانید به زیباتر شدن دکوراسیون خانه خود کمک کنید.

تاریخچه استفاده از عود

نخستین بار روشن کردن عود از شرق آسیا و کشورهای هند و چین آغاز شد. در معابد این کشور عود جایگاه ویژه‌ای داشت و در مراسمات مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفت. باور بودائیان چینی بر این بود که دود عود این خاصیت را دارد تا ارواح پلید را دور کند. همچنین پزشکان هندی نیز برای درمان بیماران از این ماده استفاده می‌کردند.

پس از مدتی نیز استفاده از عود به سایر کشورهای دنیا گسترش یافت. در کشور ما نیز عود به عنوان یک ماده مفید شناخته می‌شود. به طوری که برای خوشبو کردن و ضد عفونی محیط عود روشن کرده و دود آن را در فضا پخش می‌کنند. امروزه عودهای گیاهی تولید می‌شود که خاصیت آن را چند برابر می‌کند.

نحوه روشن کردن عود در خانه

برای روشن کردن عود لازم است نکاتی را رعایت کنید. عودهایی که امروزه تولید می‌شوند، طول عمری محدود دارند. از این رو توصیه می‌شود حتما در زمان مقرر از آن استفاده کنید. اگر از زمان انقضای عود بگذرد، خواص آن به مرور از بین می‌رود. همچنین اشکال عودها به صورت سیم پیچ، مخروط، پودری و چوبی است.

برای سوزاندن عود، ابتدا باید آن را در یک ظرف مخصوص یا به اصطلاح جاعودی قرار دهید. برای خرید جاعودی با مدل‌ها، طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون مواجه می‌شوید که باید بر اساس نظر و سلیقه خود و همچنین دکوراسیون منزل، مدل مناسب را تهیه کنید.

پس از آن نوبت به روشن کردن عود می‌رسد. برای این کار می‌توانید از شعله کبریت یا فندک استفاده کنید. پس از آنکه عود روشن شد، شعله آتش را خاموش کنید. مراقب باشید که شعله آتش زیاد نشود. چراکه بیشتر عودهای گیاهی از گیاهان خشک شده درست می‌شود.

در اینصورت پس از چند ثانیه تمامی عود می‌سوزد. بنابراین بلافاصله پس از روشن شدن عود، به آرامی شعله را خاموش کنید. پس از آنکه شعله خاموش شد، می‌بینید که دود عود در فضا پخش می‌شود.

زمان سوختن بیشتر عودها یکسان است. بنابراین یک چوب عود بهتر است بین چهل تا یک ساعت بسوزد. در نهایت وقتی تمام عود بسوزد، خودش خاموش خواهد شد. در اینجا اهمیت وجود جاعودی مشخص می‌شود.

زیرا جاعودی فضایی دارد که خاکستر عود را جمع کرده و مانع از سوختن فرش و کثیف شدن فضای اطراف آن می‌شود. همچنین می‌توانید جاعودی و عود را به عنوان یک وسیله دکوری در فضایی قرار دهید که باعث زیباتر شدن دکوراسیون خانه‌تان شود.

کجای خانه عود روشن کنیم؟

بهتر است عود را در جایی قرار دهید که دود آن به همه‌ی برسد و همه از خواص آن بهره‌مند شوند. یعنی کنار میز تلویزیون یا در هال و پذیرایی که بهترین مکان برای قرار دادن عود می‌باشد. همچنین می‌توانید عود را پس روش کردن در تمامی قسمت‌های خانه بچرخانید تا دود آن به خوبی همه‌جا پخش شود.

خاکستر عود را چه کنیم؟

افرادی هستند که خاکستر عود را به دلیل داشتن خواص مناسب، نگه‌داری می‌کنند. اگر شماهم جزء‌ همین دسته از افراد هستید، بهتر است بیش از ۹۰ روز آن را نگه ندارید. پس از مدت نگهداری خاکستر خطرناک خواهد بود.

بهترین روش برای دور ریختن خاکستر، دفن کردن آن است. همچنین خاکستر عود طبیعی کود مناسبی برای گیاهان است اما اکثر کودهای فروشگاهی خاکستر سمی دارند. پیشنهاد میکنیم در صورتی که از طبیعی بودن عود اطمینان ندارید بهتر هست خاکستر عود خود را دور بیاندازید.

مهمترین مزیت های روشن کردن عود

از جمله فواید دود عود می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 1. درمان افسردگی
 2. ضد التهاب
 3. آرامش اعصاب
 4. درمان بی‌خوابی
 5. تصفیه هوا
 6. و …

با توجه به خواص بیشماری که عود دارد، استفاده از آن برای تمامی افراد توصیه می‌شود. بهتر است هفته‌ای دوبار با روشن کردن عود، فضای خانه را از انرژی منفی پاکسازی کنید. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

بهترین زمان روشن کردن عود

روشن کردن عود بستگی به نیازهای شما دارد و زمان خاصی را شامل نمی شود، با این حال بهتر است در موارد زیر حتما عود روشن کنید:

 1. روشن کردن عود در صبح زود پس از بیدار شدن یا شب قبل از خواب، می تواند فضای آرامش بخشی را برایتان ایجاد کند.
 2. هنگام مطالعه، کار، ورزش و سایر فعالیت هایی که نیاز به تمرکز دارد، روشن کردن عود بسیار موثر خواهد بود.
 3. اگر قصد برگزاری مناسب خاص، مهمانی و یا مراسم مذهبی دارید، از عود با رایحه های مختلف بهره مند شوید.
 4. در صورتی که بوی نامطبوعی در فضای خانه یا محل کار استشمام می کنید، روشن کردن عود می تواند باعث خوشبو شدن فضا شود.

حرکت دود عود نشانه چیست؟

برخی افراد بر این باورند که جهت حرکت دود عود می تواند معانی مختلفی داشته باشد، در حالی که برخی دیگر معتقدند که این فقط تصادفی است. در ادامه شایع ترین تفاسیر درباره دود عود را مورد بررسی قرار می دهیم:

 • دود مستقیم به بالا: این نشان دهنده یک ذهن و روح آرام و صاف است.
 • دود متصاعد می شود و به سمت چپ می پیچد: این نشان دهنده نیاز به توجه به مسائل مربوط به گذشته است.
 • دود متصاعد می شود و به سمت راست می پیچد: این نشان دهنده فرصت ها و انرژی مثبت در آینده است.
 • دود در اطراف می چرخد: این نشان دهنده عدم تعادل یا آشفتگی در ذهن و روح شما است.
 • دود به سمت پایین می آید: این می تواند نشانه منفی بودن، رکود یا انرژی مسدود شده باشد.

 1. سلام، چطور میتونم عود بخرم؟ من دنبال جاعودی شیک و دکوری هستم، ممکنه راهنمایی کنید؟

 2. مخلوط خاکستر عود و سیمان سفید وآب، یک ترکیب عالی و خمیر مناسب ترمیم و ترک‌خوردگی دیوارها و درزگیری ساختمان است. پس از خشک شدن تبدیل به یک ماده بسیار محکم و نفوذ ناپذیر میشود که پس از سفت شدن، دهها سال بدون هیچ مشگلی در بطن شکاف‌ها و ترک خوردگیها و درزهای ایجاد شده باقی میماند و به نظر خیلی از افراد صاحب فن از بتون نیز محکم تر و با دوام تر است. ولی به علت کمیاب بودن آن در هیچ مصالح فروشی فروخته نمیشود ولی اگر از آن دسته از افرادی هستید که مرتبا از عود برای خوشبو کردن منزل یا محیط کار استفاده میکنید، پودر و خاکستر عود را در یک ظرف درب دار جمع کنید و از مخلوط برابر آن با سیمان سفید و آب و هم زدن دقیق آنها میتوانید یک خمیر نرم و شکل پذیر برای ترمیم ترک خوردگیها و درزگیری کاشیها و سنگهای کف و سرویس بهداشتی استفاده کنید.

 3. مخلوط خاکستر عود و سیمان سفید و کمی خاکستر سفید و الک شده چوب و خاک سنگ نرم را امتحان کنید، روی دیوار بسیار روان و نرم کشیده میشود و پس از خشک شدن شبیه یک تابلوی مدرن نقاشی با خطوطی زیبا و کم رنگ در عمق کار میشود . البته بهتر است از عودهای مختلف استفاده کرد تا تنوع ملایم رنگ ایجاد شود .جمع کردن این مقدار خاکستر عود کمی زمان بر است و نیاز به حوصله دارد و به همین خاطر اینکار در مقایسه با سیمان کاری سفید روی دیوار بسیار گرانتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *